Wybielacz/Odplamiacz

50–95 °C

wybielacz

Moduł 3 w MODUŁOWYM SYSTEMIE PRANIA SONETT

Dostępny w opakowaniach: 60 ml, 450 g, 900 g, 5 kg

Zastosowanie:

  • do wybielania tkanin białych,
  • do usuwania plam i przebarwień z tkanin białych i o trwałych kolorach,
  • do rozjaśniania tkanin pożółkłych i poszarzałych.

Przy praniu w pralce skuteczny od 50 °C.

Ponieważ Wybielacz/Odplamiacz Sonett nie zawiera żadnych petrochemicznych substancji wybielających, przy praniu w pralce jest on skuteczny dopiero w temperaturach powyżej 50°C.  Podczas namaczania przez dłuższy czas, na przykład przez noc, środek ten jest skuteczny już od 30°C.

W pralce (na 4,5 kg prania) od 50°C: Odpowiedni do tkanin białych i kolorowych o trwałych barwach z bawełny, lnu, konopi  i  mieszanych. Nie nadaje się do wełny, jedwabiu, sztucznego jedwabiu i mikrofibry. Usuwa wszystkie dające się utlenić plamy, takie jak plamy po owocach, czerwonym winie, herbacie, kawie, trawie, krwi itp. Regularne użycie zapobiega szarzeniu tkanin. Ożywia tkaniny pożółkłe i poszarzałe.

Dozowanie w pralce: 60 ml/60 g Wybielacza do przegródki na proszek w szufladce pralki – w cyklu prania głównego.

Namaczanie tkanin mocno zabrudzonych/tkanin przeznaczonych do prania w temperaturze do 40°C: 30 ml/30 g wybielacza Sonett na około 3 l ciepłej wody: włożyć pranie, dociążyć np. talerzem, aby prane tkaniny pozostawały cały czas w roztworze wybielającym. Pozostawić na noc. Następnie wyprać w pralce w zwykłej ilości proszku lub płynu Sonett.

W zmywarce: do usuwania uporczywych plam po herbacie/kawie:

1 łyżeczka (około 15 ml/15 g) do przegródki  razem  ze środkiem do zmywania.

Nadwęglan sodu > 30%, (soda) węglan sodu 15–30%.
Sodium percarbonate, sodium carbonate.
Nadwęglan sodu jest kompleksem molekularnym uzyskanym przez adsorbowanie nadtlenku wodoru na węglan sodu (sodę piorącą). Nadtlenek wodoru, poddany wpływowi ciepła (od 50°C wzwyż), rozpada się na wodę i aktywny tlen. Ze wzrostem temperatury reakcja przyspiesza w taki sposób, że efekt wybielający przy praniu w pralce osiąga najwyższą skuteczność w temperaturze 95 °C. Uwolniony tlen jest szczególnie aktywny w zakresie usuwania plam pochodzenia organicznego, jak plamy z trawy, owoców, itp. Działa on przez utlenianie barwników i czyniąc je w ten sposób bezbarwnymi, lub przez zmianę przywierających, powodujących powstawanie plam substancji w substancje rozpuszczalne w wodzie i utlenianie ich.
Wybielanie każdorazowo powoduje zużycie tkaniny. Dzieki temu, że proszki i płyny do prania Sonett nie mają w składzie wybielacza, można zapobiegać nadmiernemu zużyciu tkanin poprzez dodawanie wybielacza osobno – tylko wówczas, gdy jest to konieczne dla usunięcia plam lub wybielenia białych tkanin. Wybielanie tlenem przy użyciu nadwęglanu sodu jest najbardziej przyjaznym dla środowiska spsobem na wybielanie, poza wywieszaniem prania na słońcu.
EcoControl, Ecogarantie, Vegan Society

eco-control-wwweco-garantie-logo-wwwvegan-www

Gęstość: (20 °C) 0.9–1.1 g/cm³

Wartość pH: (20 °C, 5 g/l H2O) około 10–11

Przechowywać w zamkniętym pojemniku, w chłodnym i suchym miejscu.

Piktogramy określające rodzaj zagrożenia

znak uwagaacid_red

Niebezpieczeństwo:  Zawiera węglan sodu, związek z nadtlenkiem wodoru. Działa szkodliwie po połknięciu. Powoduje poważne uszkodzenie oczu. W razie konieczności zasięgnięcia porady lekarza należy pokazać pojemnik lub etykietę. Chronić przed dziećmi. Stosować ochronę oczu. W przypadku dostania się do oczu: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać. Natychmiast skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ lub z lekarzem.

Już podczas procesu prania i wybielania nadwęglan sodu rozpada się na sodę naturalną, wodę i tlen, dzięki czemu opuszcza pralkę w stanie nie wymagającym dalszego rozkładu, co oznacza, że procesy wybielania i rozkładu stanowią jeden i ten sam proces. Węglan sodu, będąc minerałem, nie wymaga dalszego rozkładu.

Odpowiedni do szamb i systemów filtrujących.

Wiaderko 450 g: PP

Opakowanie zewnętrzne zbiorcze: PE

Torba 900 g: PET/PP

Zewnętrzny karton: 100% materiału z recyklingu

Karton 5 kg: 100% materiału z recyklingu

Wewnętrzna torba/ rączka: PE

Mydło do plam w kostce

GALASOWE

mydlo-galasowe-w-kostce

Dostępne w opakowaniu: 100g

Do usuwania i wywabiania plam, zarówno do plam powierzchniowych, jak i przebarwień.

Wysoce skuteczne mydło do usuwania plam powierzchniowych oraz przebarwień wywołanych przez tłuszcz, owoce, krew, atrament, tusz długopisowy, trawę, itp.

Odpowiednie do wszystkich tkanin białych i o trwałych kolorach, wytworzonych z naturalnych włókien oraz mieszanych.

Przed użyciem do tkanin kolorowych zaleca się wypróbowanie trwałości barwnika w niewidocznym miejscu tkaniny.

Aby usunąć plamę, należy najpierw zwilżyć kostkę Mydła galasowego i mokrą kostką mydła potrzeć suchą tkaninę. Pozostawić na 10-15 minut do zadziałania, po czym wyprać dokładnie lub umieścić praną tkaninę w pralce i wyprać. W razie potrzeby należy powtórzyć całą procedurę.
Mydło z oleju palmowego z certyfikowanych upraw ekologicznych >30%, mydło z oleju kokosowego z certyfikowanych upraw ekologicznych 15–30%, proszek z żółci wołowej 1–5%, chlorofil, sól kuchenna <1%, tiosiarczan sodu <1%.
Sodium soap*, aqua, fel tauri siccum, sodium copper chlorophyllin, sodium chloride, sodium thiosulphate.

*certified organically grown/z kontrolowanych upraw ekologicznych

Mydło, będące aktywną substancją myjącą, uzyskiwane jest przez zwykłe gotowanie tłuszczów w roztworze zasadowym. Poszczególne bazy tłuszczowe różnią się nieco od pozostałych pod względem własności myjących, ze względu na różnice w pochodzeniu. Dlatego też olej kokosowy, jako baza mydła, charakteryzuje się szczególną skutecznością, nawet w wodzie twardej. Mydło wytworzone z oleju palmowego wnosi wymaganą sztywność i odporność. Oba te mydła w połączeniu dają więc optymalną bazę dla stworzenia galasowej substancji do usuwania plam.
Wypróbowana, wysoce skuteczna, niedroga substancja do usuwania zanieczyszczeń i przebarwień, nadzwyczajnie ekonomiczna w użyciu.
EcoControl, Ecogarantie

eco-control-wwweco-garantie-logo-www

Mydło jest nieco zasadowe w użyciu. Zielona chlorofilowa barwa kostki Mydła galasowego Sonett może wyblaknąć po wystawieniu na działanie światła słonecznego, co nie wpływa jednak negatywnie na skuteczność działania. Pojawiające sie brązowawe zabarwienie jest naturalnym kolorem żółci użytej do produkcji mydła.
Mydło bezpośrednio po użyciu traci swe własności powierzchniowo czynne (degradacja prymarna – pierwszego stopnia), wchodząc w reakcję chemiczną z wapniem zawsze obecnym w wodzie, przez co neutralizuje swój wpływ na wodne organizmy żywe Powstałe w ten sposób mydło wapniowe jest z kolei w 100% rozkładane przez mikroorganizmy na dwutlenek węgla i wodę (degradacja drugiego stopnia).

Żółć wołowa, będąc czysto naturalnym produktem, ulega całkowitemu rozkładowi w przeciągu kilku dni i powraca do naturalnego obiegu.

Mydło zostało sklasyfikowane jako łatwo ulegające biodegradacji zgodnie z wytycznymi OECD.

Odpowiednie do szamb i systemów filtrujących.

Kartonik: >80% materiału z recyklingu

Tusz drukarski: jakość spożywcza

Zewnętrzny karton: 100% materiału z recyklingu

Mydło do plam w płynie

GALASOWE

mydlo-galasowe-w-plynie

Dostępne w opakowaniach: 120 ml, 300 ml, 1 litr

Wysoce skuteczny płyn do usuwania i wywabiania plam, zarówno do plam powierzchniowych, jak i  przebarwień, wywołanych przez owoce, krew, tusz, trawę, tłuszcz itp.

Wysoce skuteczny płyn do usuwania plam powierzchniowych oraz przebarwień wywołanych przez owoce, krew, atrament, tusz długopisowy, trawę, tłuszcz, itp.

Odpowiednie do wszystkich tkanin białych i o trwałych kolorach, wytworzonych z naturalnych włókien oraz mieszanych.

Przed użyciem do tkanin kolorowych zaleca się wypróbowanie trwałości barwnika w niewidocznym miejscu tkaniny.

Do miejscowego usuwania plam: Nanieś nierozcieńczone Mydło galasowe w płynie bezpośrednio na plamę i pozostaw do zadziałania na około 10-15 minut, po czym wypierz w rękach lub w pralce.

Do prania w pralce dla wzmocnienia skuteczności środka piorącego: Do prania w temperaturach od 30 do 60°C dodaj 20-30 ml Mydła galasowego na 4,5 kg  tkanin do prania głównego.

Mydło z oleju rzepakowego/słonecznikowego z certyfikowanych upraw ekologicznych 15–30%, mydło z oliwy z oliwek z certyfikowanych upraw ekologicznych 5–15%, cukrowy środek powierzchniowo czynny 5–15%, alkohol roślinny (etanol) 1–5%, proszek z żółci wołowej 1–5%, olejek ze skórki pomarańczowej <1%, cytrynian <1%, naturalny olejek eteryczny petit grain z pomarańczy gorzkiej z certyfikowanych upraw ekologicznych <1%, dodatki balsamiczne z certyfikowanych upraw ekologicznych/zbiorów roślin dziko rosnących<1%, woda wirowana do 100%.
Aqua, potassium soap*, alkylpolyglucoside C8-14, alcohol, fel tauri siccum, potassium citrate, perfume* (fragrance), limonene, linalool*

*certified organically grown/z kontrolowanych upraw ekologicznych

Żółć wołowa jest tradycyjnie używanym środkiem do usuwania plam. Jego zasadnicze składniki aktywne, czyli żółciowe kwasy cholowe i taurocholowe, mają nie tylko zdolność rozdrabniania tłuszczów i substancji tłuszczowych, ale także rozpuszczania substancji barwiących i wchodzenia z nimi w związki. Mydło wyprodukowane z oleju rzepakowego/słonecznikowego i oliwy z oliwek reagującego z ługiem (roztworem alkalicznym) wywołuje pęcznienie i rozpuszczanie brudu oraz wspiera efektywność żółci w usuwaniu plam. Cukrowy środek powierzchniowo czynny uzyskiwany jest z czysto roślinnych surowców – cukru, skrobi i oleju kokosowego – poprzez ich reakcję z kwasami. Terpeny cytrynowe pochodzące ze skórki pomarańczowej intensyfikują skuteczność mydła Sonett w zakresie rozpuszczania tłuszczów.
Oliwa z oliwek I olej rzepakowy/słonecznikowy, a także olejek eteryczny Petit-Grain użyte w Mydle galasowym w płynie pochodzą w 100% z kontrolowanych upraw ekologicznych.
EcoControl, Ecogarantie

eco-control-wwweco-garantie-logo-www

Gęstość: (20 °C) approx. 1.01 g/cm³

Wartość pH: (20 °C, 5 g/l H2O) approx. 8–9


Żółć wołowa, będąc czysto naturalnym produktem, ulega biodegradacji w 100%. Mydło z olejów roślinnych ma tę unikalną cechę, że bezpośrednio po użyciu reaguje z kamieniem wapniowym zawsze obecnym w wodzie, tworząc mydło wapniowe. W rezultacie surfaktant traci swe własności powierzchniowo czynne w przeciągu kilku godzin (degradacja prymarna – pierwszego stopnia), przez co neutralizuje swój wpływ na wodne organizmy żywe. Powstałe mydło wapniowe jest z kolei w 100% rozkładane przez mikroorganizmy na dwutlenek węgla i wodę (degradacja drugiego stopnia).

Pomimo, iż podczas produkcji cukrowych surfaktantów, siarczanów alkoholu tłuszczowego z oleju kokosowego i sulfonowanego oleju rycynowego składniki ekstrahowane są ze skrobi, cukru i tłuszczu roślinnych, jednak pozostają one nienaruszone w swej strukturze molekularnej. Dzięki temu surfaktanty te mogą zostać stosunkowo łatwo wykryte przez mikroorganizmy i rozłożony przez nie w 100%.

Mydło i cukrowe środki powierzchniowo czynne zostały sklasyfikowane jako łatwo ulegające biodegradacji zgodnie z wytycznymi OECD.

Odpowiednie do szamb i systemów filtrujących.

Butelki: PE

Etykiety / Nakrętki: PE/PP

Zewnętrzny karton: 100% materiału z recyklingu

Spray na plamy

spray-na-plamy

Dostępny w pojemności: 100 ml

Odpowiedni także do tkanin delikatnych, wełny i jedwabiu. Działa na plamy i przebarwienia pozostawione przez owoce, kakao, długopisy, tłuszcz itp.
Aby usunąć plamę spryskaj ją z bliskiej odległości I pozostaw do zadziałania na około 10 minut, po czym wypierz dokładnie w rekach lub w pralce. W razie potrzeby wypróbuj uprzednio trwałość koloru w niewidocznym miejscu.
Cukrowy środek powierzchniowo czynny 5–15%, alcohol roślinny (etanol) 5–15%, gliceryna roślinna z certyfikowanych upraw ekologicznych 1–5%, ekstrakt z mydłokrzewu z certyfikowanych upraw ekologicznych 1–5%, cytrynian <1%, szałwiowy olejek eteryczny z certyfikowanych upraw ekologicznych <1%, lawendowy olejek eteryczny z certyfikowanych upraw ekologicznych <1%, dodatki balsamiczne z certyfikowanych upraw ekologicznych/ zbiorów roślin dziko rosnących <1%, woda wirowana do 100%.
Aqua, alkylpolyglucoside C8–16, alcohol, glycerine*, Quillaja Saponaria*, sodium citrate, perfume* (fragrance), linalool*, limonene*.

*certified organically grown/z kontrolowanych upraw ekologicznych

Surowcami do produkcji cukrowych srodków powierzchniowo czynnych są cukier, skrobia i olej kokosowy. Mydłokrzew wchodzący w skład Sprayu na plamy uzyskiwany jest z certyfikowanych upraw ekologicznych w Chile; dzięki zawartości saponiny poprawia on skuteczność cukrowego środka powierzchniowo czynnego.
Połączenie ekstraktu z mydłokrzewu z certyfikowanych upraw ekologicznych z cukrowym surfaktantem daje wysoce skuteczny, a przy tym łagodny środek do usuwania plam, wskazany do tkanin delikatnych, wełny i jedwabiu.
EcoControl, Ecogarantie, Vegan Society

eco-control-wwweco-garantie-logo-wwwvegan-www

Gęstość: (20 °C) approx. 1.01 g/cm³

Wartość pH: (20 °C) approx. 8-8.5

Pomimo, iż podczas produkcji cukrowych surfaktantów składniki ekstrahowane są ze skrobi, cukru i tłuszczu roślinnych, jednak pozostają one nienaruszone w swej strukturze molekularnej. Dzięki temu surfaktanty te mogą zostać stosunkowo łatwo wykryte przez mikroorganizmy i rozłożone przez nie w 100%.

Cukrowe środki powierzchniowo czynne zostały sklasyfikowane jako łatwo ulegające biodegradacji zgodnie z wytycznymi OECD.

Odpowiednie do szamb i systemów filtrujących.

Butelki: PE

Etykiety / Nakrętki: PE/PP

Zewnętrzny karton: 100% materiału z recyklingu