JAK USUWAĆ PLAMY? 5 praktycznych zasad

  • Plamę należy usunąć tak szybko, jak to możliwe, a następnie uprać tkaninę tak jak zwykle (uwzględniając wskazówki dotyczące pielęgnacji na metce).
  • Grubsze zabrudzenia (błoto, dżem, itp.) o ile to możliwe wstępnie usunąć mechanicznie.
  • Usuwanie plamy należy przeprowadzać od brzegów plamy do środka.
  • W tkaniny delikatne lekko wklepywać środek do usuwania plam, nie należy pocierać ani szczotkować.
  • Przed użyciem jakiegokolwiek środka do usuwania plam zaleca się sprawdzenie trwałości koloru w niewidocznym miejscu tkaniny.

Produkty SONETT do usuwania plam

  • Spray na plamy
  • Płyn do trudnych zabrudzeń
  • Mydło do plam galasowe w kostce / w płynie
  • Wybielacz/odplamiacz
  • Płyn do płukania tkanin

1. JAK USUWAĆ PLAMY?

Plamy z tłuszczu

Nanieść niewielką ilość nierozcieńczonego Płynu do trudnych zabrudzeń Sonett, pozostawić na kilka minut aby zadziałał, wyprać. Płyn ten nadaje się znakomicie do usuwania tłustych plam z delikatnych tkanin. Można użyć również Mydła do plam galasowego lub Sprayu na plamy, postępując jak z Płynem do trudnych zabrudzeń.

do trudnych

Plamy z owoców, trawy i warzyw

Wetrzeć Mydło do plam galasowe Sonett, pozostawić na kilka minut aby zadziałało, przepłukać, następnie wyprać tak jak zwykle. Przed zastosowaniem sprawdź trwałość koloru w niewidocznym miejscu tkaniny.

 

galasowe

Plamy z kawy i herbaty

Plamę wstępnie potraktować sokiem z cytryny lub Płynem do płukania tkanin Sonett, wypłukać i wyprać jak zwykle. Jasne tkaniny o trwałych kolorach mogą być prane bez zabiegów wstępnych od temperatury 50 ̊C z dodatkiem Wybielacza/odplamiacza Sonett.

cytrynka

Plamy z wosku

Położyć bibułkę na wosku i ostrożnie ogrzewać przy pomocy suszarki.  Pozostałe resztki wosku usunąć rozpuszczalnikiem. Ostrożnie z  gorącym żelazkiem! Wosk szybko się rozpuszcza i może wniknąć między włókna.

 

plama z wosku

Plamy z rdzy, stare plamy z krwi

Tkaninę z plamą zalać Płynem do płukania tkanin Sonett, pozwolić zadziałać, następnie spłukać zimną wodą, po czym uprać tak jak zwykle, jeśli to możliwe z użyciem Wybielacza/odplamiacza Sonett.

wybielacz2

Plamy z kakao i czekolady

Plamę spryskać Sprayem na plamy Sonett, pozostawić na 10 minut, aby spray zadziałał, wypłukać lub od razu włożyć do pralki i wyprać.

 

spray

Plamy z mleka, krwi i białka

Plamy pochodzenia białkowego należy najpierw dokładnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeżeli to nie wystarczy można użyć Mydła do plam galasowego Sonett.

plama białka

Flamaster i atrament

Plamy tego typu z reguły dają się skutecznie usunąć przy pomocy Sprayu na plamy Sonett lub Mydła do plam galasowego Sonett.

galasowe w płynie

2. JAK PRAĆ SKUTECZNIE?

Clean washed unironed summer clothes with a fresh fragrance stacked in a wicker laundry basket with a bright green shirt on top, overhead view on rustic wooden boards with copyspace to the right

  • Utrzymywanie się lekkiej piany w pralce podczas prania świadczy o prawidłowym dozowaniu. Szczegóły dotyczące prawidłowego dozowania środków do prania Sonett na etykietach poszczególnych produktów.

  • W przypadku trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń można użyć Mydła do plam galasowego Sonett, Wybielacza/Odplamiacza (do tkanin o trwałych kolorach i tkanin białych) lub wykorzystać inne porady dotyczące usuwania plam (powyżej).

  • Dla optymalnego działania pralki wskazane jest regularne odkamienianie pralki Odkamieniaczem Sonett co 2 – 3 miesiące.

Sortowanie tkanin do prania

  • Tkaniny sortować według wskazań na metkach.
  • Rozdzielić ciemne tkaniny od jasnych, aby uniknąć ich szarzenia.
  • Przewrócić kolorowe ubrania na lewą stronę, dzięki temu kolory pozostaną dłużej żywe i nie powstaną na nich smugi.
  • Przed praniem opróżnić kieszenie koszul, marynarek, spodni, zasunąć suwaki i zapiąć guziki.

Prawidłowe napełnianie pralki

Nie należy przepełniać bębna pralki. Napełniać pralkę na tyle, aby pozostała odległość jednej pięści między tkaninami  a bębnem. W takich warunkach środek do prania lepiej się rozpuszcza, ubrania lepiej się dopierają, a resztki środka do prania zostają dokładniej wypłukane.

bęben pralki

Kurtki i poduszki puchowe

W tym przypadku dobrze sprawdza się Płyn do prania wełny i jedwabiu Sonett. Ważne jest, aby puch przy suszeniu był regularnie trzepany, co zapobiega sklejaniu.
O ile na metce nie podano inaczej, postępować jak następuje:

  • Wybrać tryb prania tkanin delikatnych w 30 ̊C.
  • Zastosować Płyn do prania wełny i jedwabiu Sonett (bez Środka do zmiękczania wody).
  • Włączyć dodatkowe płukanie.
  • Włączyć delikatne wirowanie.
  • W przypadku suszenia w suszarce, wybrać niską temperaturę suszenia i niewielkie wypełnienie bębna.
  • W przypadku suszenia puchowych kurtek i poduszek na sznurku trzeba nimi od czasu do czasu potrząsnąć, aby roztrzepać puch.

Ubrania sportowe, mikrofaza

Piorąc tkaniny typu goretex, sympatex, softshell itp. należy kierować się instrukcją podaną na metce. O ile nie zalecono inaczej, należy:

  • Wybrać tryb prania tkanin delikatnych w 40 ̊C.
  • Użyć Płynu do prania Kolor Sonett, dozując zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.
  • Włączyć dodatkowe płukanie.
  • Włączyć delikatne wirowanie.
  • W przypadku suszenia w suszarce, wybrać niską temperaturę suszenia. Nie przepełniać bębna.

Suszenie wypranych tkanin

  • Po zakończeniu prania jak najprędzej wyjąć pranie z pralki, jest to szczególnie ważne przy praniu w temp. poniżej 60 ̊C, ponieważ mikroorganizmy, które nie zostały zneutralizowane w trakcie prania, mogą się namnażać i powodować zapach stęchlizny.
  • Szufladkę i drzwiczki pralki pozostawić otwarte, aby umożliwić wietrzenie urządzenia.
  • Suszenie wypranych tkanin poprzez rozwieszanie jest najbardziej energooszczędną metodą suszenia. W przypadku suszenia w suszarce należy unikać przeładowania bębna i przesuszenia tkanin.

suszenie

3. JAK I DLACZEGO STOSOWAĆ SYSTEM MODUŁOWY SONETT?

MODUŁOWY SYSTEM PRANIA SONETT opiera się na założeniu, że ilość środka piorącego, środka zmiękczającego wodę oraz wybielacza/odplamiacza można dozować indywidualnie, w zależności od stopnia zabrudzenia tkanin, twardości wody oraz indywidualnego zapotrzebowania co do odcienia bieli, który chce się uzyskać (w przypadku tkanin białych). W konwencjonalnych detergentach szkodliwe dla środowiska środki zmiękczające dostosowane są „na wszelki wypadek” do wody twardej, niezależnie od tego, czy na naszym terenie faktycznie występuje woda twarda. Zmiękczacz Sonett nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo możemy używać go w ilości niezbędnej przy danej twardości wody ilości, minimalizując ingerencję w środowisko naturalne. 

Dla skuteczności detergentu opartego na mydle (a płyny i proszki Sonett bazują właśnie na mydłach roślinnych) miękka woda (naturalnie miękka lub zmiękczona) jest warunkiem absolutnie koniecznym.

Zasada używania osobnych modułów umożliwia pranie z wykorzystaniem niezrównanych zalet mydła zawartego w płynach i proszkach Sonett.

Moduł 1: PROSZEK/PŁYN DO PRANIA

Dozowanie według tabeli znajdującej się na płynie lub proszku do prania.

Moduł 2: ŚRODEK DO ZMIĘKCZANIA WODY

Proces prania przebiega najskuteczniej w wodzie miękkiej.

Dlatego środki służące wyłącznie do zmiękczania wody (najczęściej fosforany) stanowią przeciętnie około 40% składu konwencjonalnych środków do prania. W takiej ilości dostają się one do środowiska wraz z proszkiem/płynem, niezależnie od tego, czy ( i w jakim stopniu ) na danym terenie występuje potrzeba zmiękczania wody.

W systemie modułowym Sonett, przyjazny dla środowiska  ŚRODEK DO ZMIĘKCZANIA WODY Sonett dozuje się samodzielnie w zależności od lokalnej twardości wody.

Moduł 3: WYBIELACZ/ODPLAMIACZ

Z uwagi na brak w środkach do prania Sonett petrochemicznych aktywatorów wybielających i wybielaczy optycznych, należy w przypadku silnych zabrudzeń stosować tlenowy WYBIELACZ/ODPLAMIACZ Sonett, który przy namoczeniu jest efektywny już od 30°C, a bez namaczania od 50°C. Stosuje się go do tkanin białych i plam na tkaninach kolorowych. Usuwa plamy i zapobiega szarzeniu tkanin.

4. KRÓTKI PRZEGLĄD ŚRODKÓW DO PRANIA SONETT

Wskazane jest uzyskanie informacji o stopniu twardości wody w swoim rejonie. Od 8,4°dH / 15°fH (średnia twardość wody) należy używać ŚRODKA DO ZMIĘKCZANIA WODY SONETT.

Wskazane jest dozowanie PROSZKU/PŁYNU BEZPOŚREDNIO DO BĘBNA PRALKI, natomiast ZMIĘKCZACZA WODY DO SZUFLADKI na proszek do prania. PROSZEK/PŁYN należy uprzednio wsypać/wlać do miarki (w kształcie kulki) dostępnej gratis przy zakupie środków Sonett. Wsypanie ŚRODKA ZMIĘKCZAJĄCEGO do przegródki na proszek w szufladce ma tę zaletę, że woda wlewająca się do bębna jest już zmiękczona, co podnosi efektywność prania.

5. JAK ZMYWAĆ W ZMYWARCE Z UŻYCIEM ŚRODKÓW SONETT?

Dopasowanie do poziomu twardości wody

W większości zmywarek po zamontowaniu wymagane jest dopasowanie do lokalnej twardości wody poprzez wybór odpowiedniego ustawienia wymiennika jonów, pełniącego funkcję zmiękczacza wody – wpływająca do zmywarki woda ulega dzięki nim odwapnieniu.

Wymienniki jonów standardowo ustawiane są wstępnie przez producenta na poziom dopasowany do konwencjonalnych tabletek i proszków do zmywarek, w których występują chemikalia takie, jak polikarboksylany, fosfoniany i fosforany. SONETT NIE UŻYWA TAKICH ŚRODKÓW, dlatego zaleca ustawienie wymiennika jonów (po ustaleniu twardości wody na danym terenie) na poziom wyższy niż zalecany w instrukcji danej zmywarki dla danej twardości. Na przykład, jeśli od naszego lokalnego dostawcy wody uzyskaliśmy informację, że twardość wody na naszym terenie to II (8° – 14° dH / 125 – 240 mg CaCO3/l), należy ustawić wymiennik jonów na poziom odpowiadający  twardości III (15° – 21° dH  / 240 – 370 mg CaCO3/l).

UWAGA: Nie jest możliwe ustawianie poziomu zmiękczania w zmywarkach z wbudowanym elektronicznym sterownikiem zmiękczania wody (na przykład w zmywarkach Miele). Do takich zmywarek ekologiczne środki Sonett nie są odpowiednie.

Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wymiennika jonów należy stosować Sól regenerującą do zmywarki.

Uzupełnianie soli w zbiorniku na sól regenerującą

Regularnie uzupełniaj ilość soli regenerującej w zbiorniku zmywarki. Bez regularnego uzupełniania soli regenerującej powstaje ryzyko osadzania się matowego nalotu z kamienia.

Doświadczenie pokazuje, że niektóre zmywarki sygnalizują potrzebę uzupełnienia soli bardzo późno. Aby tego uniknąć, wskazane jest regularne uzupełnianie soli regenerującej, nawet jeśli zmywarka jeszcze nie sygnalizuje takiej potrzeby. Jeśli jednak zbiornik na sól został całkowicie opróżniony, powinno się odczekać około 2 godzin po wypełnieniu zbiornika na sól przed ponownym użyciem zmywarki, aby zapewnić wymiennikowi jonów odpowiednio długi czas na regenerację.

Dozowanie nabłyszczacza

Zbiornik na nabłyszczacz powinien zawsze być pełen. W ustawieniach występuje 6 poziomów, z czego zwykle wybiera się miedzy 2 a 3.

W przypadku pojawiania się smug na umytych sztućcach należy ustawić regulator na niższą wartość.

W przypadku pojawiania się plam wapiennego osadu na umytych naczyniach, należy ustawić regulator na wyższą wartość.

Czyszczenie filtrów

Pamiętaj o czyszczeniu zarówno filtru zgrubnego, jak i mikrofiltru raz na tydzień.

Na umytych naczyniach pojawił się nalot (wapienny osad). Co zrobić?

W przypadku, gdy na umytych naczyniach pojawia się kamień (matowy osad), najpierw zwiększ ustawienie wymiennika jonów (jak opisano wyżej), a następnie:

Pozostaw naczynia, na których osadził się kamień w zmywarce. Wybierz zmywanie w 65°C bez zmywania wstępnego. Włącz program bez dodawania tabletek/proszku. Po tym, jak woda do zmywania głównego zostanie pobrana, otwórz drzwiczki i wlej 1 litr Odkamieniacza Sonett do zmywarki. Pozwól by program dobiegł do końca. Osad kamienny zniknie.