Wszystkie aktywne substancje czyszczące (substancje powierzchniowo czynne) w produktach Sonett otrzymywane są z surowców roślinnych, dzięki czemu są w 100% biodegradowalne.

Sonett używa czystych mydeł roślinnych otrzymywanych z olejów z kontrolowanych upraw bio-dynamicznych i ekologicznych.

Zapachy skomponowane są z naturalnych olejków eterycznych, pochodzących w 100% z certyfikowanych upraw ekologicznych oraz zbiorów roślin dziko rosnących.

Sonett udostępnia pełne składy produktów.

Woda wykorzystywana do produkcji podlega wirowaniu w 12 owalnych szklanych naczyniach.

Dodatki balsamiczne do detergentów Sonett podlegają rytmizowaniu w mieszalniku oloidowym.

Dzięki temu produkty Sonett są wskazane w szczególności dla osób ze skłonnościami do alergii.

Kryteria jakości Sonett

Aby móc w pełni ocenić jakość produktu, należy najpierw przyjrzeć się samemu produktowi: jego składnikom, procesowi produkcji oraz biodegradowalności. Jednak wpływ na ocenę jakości produktu mają także inne czynniki: osoby pracujące przy produkcji, socjalna struktura przedsiębiorstwa, jego struktura kapitałowa, współpraca między producentem, dystrybutorem i konsumentem oraz, o czym nie można zapomnieć, oddziaływanie przedsiębiorstwa jako takiego, motywy i ogólne zasady jego działania.

JAKOŚĆ – STOPIEŃ 1

Dobór surowców

Produkty Sonett nie zawierają żadnych składników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla środowiska. Wszystkie składniki są całkowicie biodegradowalne.

Oznacza to, że środki piorące i czyszczące Sonett nie zawierają żadnych sztucznych środków zapachowych i barwiących, żadnych syntetycznych konserwantów, żadnych enzymów, żadnych fosforanów i żadnych wybielaczy optycznych. Nie używane są także żadne petrochemiczne ani częściowo petrochemiczne środki powierzchniowo czynne, żadne petrochemiczne ani słabo biodegradowalne aktywatory wybielania itd.

purple lavender flowers , Sunset over a summer flower field .

Aktywne substancje myjące

Aktywne substancje myjące odgrywają podstawową rolę w każdym detergencie czy środku czyszczącym. Firma Sonett kieruje się zasadą używania mydeł otrzymywanych z roślin. Mydło jest aktywną substancją myjącą z natury najbliższą człowiekowi  i  środowisku. Jest ono całkowicie i szybko biodegradowalne i posiada jedną cechę zdecydowanie wyróżniającą je na tle wszystkich pozostałych aktywnych substancji myjących: natychmiast po użyciu łączy się z wapniem ze zużytej wody i w ten sposób neutralizuje swój wpływ na organizmy żywe (biodegradacja pierwszego stopnia / podstawowa / częściowa). Mydło wapniowe jest z kolei w 100% całkowicie rozkładane (ulega biodegradacji) przez mikroorganizmy na CO2 i H2O (biodegradacja drugiego stopnia).

Aby wspierać tę funkcję mydła używamy siarczanów alkoholi tłuszczowych oleju kokosowego i cukrowych środków powierzchniowo czynnych produkowanych z oleju kokosowego i cukru pochodzącego ze skrobi kukurydzianej oraz ziemniaczanej. Te środki powierzchniowo czynne, ze względu na ich wewnętrzna strukturę molekularną, która pozostaje niezmieniona, są łatwo wykrywalne dla mikroorganizmów i dlatego ulegają szybkiej i całkowitej biodegradacji. Pod względem tolerancji przez człowieka i środowisko ta grupa środków powierzchniowo czynnych najbardziej przypomina mydło.

Sonett nie używa żadnych produktów etoksylowanych, zarówno eterosiarczanów alkoholi tłuszczowych, jak i etoksylatów alkoholi tłuszczowych. Wykorzystanie wspomnianych substancji jest powszechne w tak zwanych „bio” detergentach, gdzie opisane są one jako „niejonowe środki powierzchniowo czynne na bazie roślinnych i odnawialnych surowców, łatwo biodegradowalne”. Za tym pozytywnie brzmiącym dla ucha laika stwierdzeniem ukrywają się głównie środki powierzchniowo czynne do pewnego stopnia składające się z odnawialnych surowców, których struktura molekularna uległa modyfikacji przy pomocy wysoce toksycznego, rakotwórczego gazu o nazwie tlenek etylenu, który powstaje z produktów ropopochodnych. Ze względu na sposób, w jaki są produkowane, produkty etoksylowane zawierają dioksyny.

pianka myjąca

Zapach

Sonett wykorzystuje wyłącznie dwie opcje: dodatek naturalnych olejków eterycznych w 100% z upraw ekologicznych (w większości asortymentu) lub brak jakichkolwiek dodatków zapachowych (w serii NEUTRAL/SESITIV dla niemowląt, dzieci i alergików). Naturalne olejki eteryczne z jednej strony hamują rozwój zarazków, z drugiej strony dają poczucie przyjemności i komfortu podczas prania i sprzątania. Naturalne olejki eteryczne, które formują się pod działaniem światła i ciepła w cyklu rocznym, wykazują harmonizujące działanie na cały ludzki organizm, co sprawia, że mogą być pomocne w chorobach fizycznych i psychicznych.

Syntetyczne substancje zapachowe natomiast, wytwarzane z odpadów przemysłowych i pochodnych ropy naftowej, wywołują efekt przeciwny, prowadząc do podrażnienia systemu nerwowego i zmysłów, co zostało udowodnione w trakcie badań nad dziećmi nadpobudliwymi w USA i Europie. Jakość tanich olejków eterycznych jest często obniżana przez dodanie syntetycznych substancji aromatyzujących.

rododendron-pink2

Bez enzymów i GMO

W produktach Sonett nie wykorzystuje się enzymów.

Enzymy są białkami występującymi we wszystkich organizmach roślinnych, zwierzęcych oraz w organizmie ludzkim. Biorą udział we wszystkich procesach metabolicznych. Zatem, enzymy nie są chemicznymi substancjami rozpuszczającymi i wiążącymi brud; działają natomiast jak biokatalizatory, które praktycznie „zjadają brud”. Wyizolowuje się je z grzybów i bakterii. Enzymy używane w detergentach mają służyć do rozkładu tłuszczy, białek i skrobi w niskich temperaturach. Enzymy można odnaleźć w składzie niemal wszystkich konwencjonalnych środków do prania oraz zmywania.

Stanowi to poważny problem. Enzymy są integralną częścią żywego organizmu, w którym pełnią swą szczególną funkcję. Jeśli oddzieli się je od ich naturalnego systemu współzależności w celu osiągnięcia określonego efektu, enzymy nie są już w stanie odróżnić tłustych osadów od tłuszczu występującego w ludzkiej skórze. Znajdujące się na wypranych, wysuszonych tkaninach pozostałości enzymów „na oślep” atakują skórę w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej wilgoci, to znaczy na szyi, w zgięciach łokci, pod pachami itp., wywołując nadwrażliwość, która z kolei może prowadzić do alergii.

Dodatkowym problemem jest kwestia inżynierii genetycznej. W dzisiejszych czasach prawie 100% wszystkich enzymów wykorzystywanych do produkcji detergentów pochodzi z mikroorganizmów modyfikowanych genetycznie. Następstwa przedostania się do środowiska takich organizmów, sztucznie i w sposób skrajnie niezrównoważony zmienionych przez człowieka, są trudne do przewidzenia i nieodwracalne.

Produkty przemiany materii tych manipulowanych organizmów znajdujemy jako „podpuszczkę” w serach szwajcarskich wysokiej jakości, jako przyspieszacze fermentacji we francuskich szampanach, jako polepszacze pieczywa oraz jako „wzbogacające dodatki witaminowe” w tak zwanej żywności funkcjonalnej.

Najnowsze badania idą nawet dalej w kierunku manipulacji. Struktura białkowa samych enzymów podlega genetycznej modyfikacji, tak że powstałych w rezultacie enzymów nie da się już odnaleźć w naturze. Jako uzasadnienie tego jeszcze dalej sięgającego manipulowania organizmami podaje się między innymi lepszą stabilność cieplną oraz lepszą tolerancję wobec czynników wybielających.

Uwaga na informację na opakowaniu: “gwarantowany brak genetycznie modyfikowanych enzymów”! Obecnie oznacza to, że w rzeczywistości użyte enzymy pochodzą z genetycznie modyfikowanych organizmów, ale same enzymy nie zostały poddane dalej jeszcze sięgającej zmianie struktury białkowej drugiego stopnia. Określenia tego używa się w odniesieniu do enzymów, które faktycznie pochodzą od genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów, choć struktura ich białka nie została zmieniona.

JAKOŚĆ – STOPIEŃ 2

Surowce z certyfikowanych upraw ekologicznych

Oprócz stosowania się do kryteriów określonych w części Jakość – stopień 1, Sonett stale zwiększa wykorzystanie surowców z certyfikowanych biodynamicznych lub ekologicznych upraw, na przykład oliwki z oliwek, oleju rzepakowego, oleju kokosowego, oleju palmowego, olejków eterycznych, dodatków balsamicznych i alkoholu.

Jaki jest cel stosowania surowców z certyfikowanych upraw ekologicznych w detergentach i środkach czyszczących?

W starożytnych kulturach oczyszczanie ciała i odzieży stanowiło rytuał. Przy pomocy rytualnych ablucji człowiek uwalniał się od nieczystości swych niższych instynktów, by w stanie czystości zwrócić się ku swej stronie duchowej. Oczyszczanie ciała szło ręka w rękę z oczyszczaniem psychiczno-duchowym i były w gruncie rzeczy tym samym.

Wydaje się, iż w dzisiejszym świecie pranie, sprzątanie i zmywanie stały się czynnościami, które należy wykonywać możliwie najszybciej i bez poświęcania im zbyt wiele uwagi. Są traktowane jak zło konieczne. A mimo to, czystość wciąż ma dla nas niebagatelne znaczenie duchowe, bo przecież: Dlaczego odczuwamy potrzebę noszenia czystego ubrania? Dlaczego czujemy się tak dobrze wtulając się w świeżo powleczoną pościel? Dlaczego porządkujemy dom przed wizytą gości lub świętem? Porządek i czystość mają w sobie coś wyzwalającego i satysfakcjonującego, co jest odzwierciedleniem stanu ducha.

Jest więc całkiem logiczne, że substancje, których używamy do prania i sprzątania same w sobie także powinny być odczuwane jako czyste – „nieczyste” substancje dają tylko powierzchowne wrażenie czystości, zwodzą nasze postrzeganie czystości, zastępując prawdziwą czystość jaskrawością barw, wrażeniem miękkości i puszystości, a nawet „jeszcze bielszej bieli”.
Dla opracowywania formuł do produkcji środków piorących i czyszczących dostępnych jest cały wachlarz substancji pochodzenia mineralnego, roślinnego, odzwierzęcego oraz ropopochodnych. Jeśli przyjmiemy powyżej opisane kryterium czystości, wówczas wybór zostaje zredukowany wyłącznie do surowców czysto mineralnych i roślinnych. Minerały i rośliny są czyste ze swej natury. Potrzeba utrzymywania czystości pojawia się dopiero u zwierząt i ludzi.

Ropa naftowa jest substancją pochodzenia roślinnego, która powstała w wyniku zamknięcia dostępu powietrza i światła oraz działania wysokiego ciśnienia w minionych erach geologicznych. Ukryta w głębokich warstwach Ziemi wypełnia swą funkcję jako składnik struktury życia Ziemi. Wydobyta na powierzchnię, ropa naftowa okazuje się skrajnie wrogą substancją: niszczy ziemie uprawne, niezwykle trudno poddaje się rozkładowi przez naturalnie występujące mikroorganizmy, a jako paliwo i źródło energii odpowiada za zanieczyszczenie atmosfery dwutlenkiem węgla.

Jednakże, to “prawo czystości”, obejmujące ograniczenie się do surowców mineralnych i roślinnych, a w szczególności unikania substancji petrochemicznych, jest możliwe do zastosowania w ograniczonym zakresie, ponieważ konwencjonalne metody uprawy zanieczyszczają rośliny, a także zaburzają i utrudniają ich rozwój. Skutkiem stosowania monokultury i braku prowadzenia płodozmianowego następstwa upraw, jest konieczność regularnego stosowania w rolnictwie konwencjonalnym herbicydów, pestycydów oraz środków poprawiających trwałość składowania. Zanieczyszczenie roślin pozostałościami chemicznymi jest nie do uniknięcia i przez to jest oficjalnie dozwolone. Rolnictwo nastawione wyłącznie na zwiększanie zysków także przyczynia się do pogłębiania nierównowagi między roślinami i zwierzętami ponad wszelką miarę, czego przykładem mogą być krowy ledwie ciągnące swe przerośnięte wymiona nad ziemią lub kukurydza, która jest w stanie wydać kłosy wyłącznie z pomocą chemicznych czynników skracających łodygę. Inżynieria genetyczna dokonuje kolejnego kroku w kierunku naruszania równowagi naturalnej. Poprzez manipulowanie jądrem komórkowym rośliny zmusza się ją do fundamentalnej zmiany swego metabolizmu i potencjału wydajnościowego, wyłącznie w celu służenia interesom finansowym i bez żadnego szacunku dla istoty samej rośliny.
Rośliny traktowane w ten sposób oraz surowce z nich pozyskiwane, na przykład oleje roślinne i olejki eteryczne w dużej mierze tracą swą żywotność i moc w porównaniu do roślin z upraw biodynamicznych lub z certyfikowanych upraw ekologicznych. Przy pomocy holistycznych metod badawczych, takich jak krystalizacja spagiryczna lub pomiary biofotonowe, oraz im podobnych, można w sposób spektakularny wykazać różnice między surowcami z roślin pochodzących z upraw bio a surowcami z roślin z upraw konwencjonalnych.

Mogłoby się wydawać, że w procesie przemiany chemicznej, na przykład oleju w mydło przy użyciu roztworu zasadowego i pod wpływem działania ciepła, nic nie pozostanie z początkowej jakości biologicznej. Jednak stosując spagirykę obserwujemy coś wręcz odwrotnego: rośliny pozostawia się na kilka godzin w ciepłym środowisku wodno-alkoholowym i części roślin spalane są na popiół i kalcynowane w temperaturze powyżej 600°C. Uzyskane w ten sposób spagiryczne esencje oraz sole wykazują zwiększone parametry promieniowania fotonowego, siły działania i skuteczności, jeśli sama roślina była lepszej jakości. Tak więc decydującym czynnikiem jest wyjściowa jakość rośliny i odpowiedni sposób jej dalszego przetwarzania.

Dlatego właśnie w produktach Sonett wszystkie oleje i olejki eteryczne są z certyfikowanych upraw biodynamicznych i ekologicznych jak również ze zbiorów roślin dziko rosnących. Tam gdzie użyte surowce nie są ekologiczne, są one albo substancjami mineralnymi, albo nie istnieją w klasie jakości ekologicznej (na przykład odnosi się to do cukrowych środków powierzchniowo czynnych lub siarczanu alkoholu tłuszczowego z oleju kokosowego) lub też barierę stanowi wysoki koszt ich użycia. By konsekwentnie realizować to zobowiązanie dotyczące jakości zakładamy, że produkcja środków piorących i czyszczących ma odbywać się według  humanitarnych metod, a przez to także być  przyjazna dla środowiska.

Ten wymóg obejmujący nasz drugi stopień jakości, a mianowicie używanie surowców z upraw ekologicznych wszędzie gdzie to możliwe, realizowany jest, oprócz firmy Sonett, przez bardzo niewielu innych producentów ekologicznych środków piorących i czyszczących.

Lawenda Rzepak Trawa cytrynowa Drzewo oliwne

JAKOŚĆ – STOPIEŃ 3 – JAKOŚĆ DYNAMICZNA

Trzeci poziom jakości Sonett uzyskiwany jest dzięki użyciu technologii wspierającej życie. Dla osiągnięcia tego poziomu wymagane jest użycie wody wirowanej i rytmizowanych dodatków balsamicznych.

Wirowanie wody

Woda wykorzystywana do produkcji naszych środków płynnych podlega wirowaniu w dwunastu owalnych szklanych naczyniach.

wirowanieFragment zestawu do wirowania wody

Rytmizowanie dodatków balsamicznych

Dodatki balsamiczne, w skład których wchodzą: kadzidło, złoto, mirra, wawrzyn, oliwka z oliwek i popiół z róży podlegają rytmicznym ruchom w mikserze oloidowym, po czym dodawane są w małych ilościach do środków piorących i czyszczących Sonett. Wykorzystywanie mieszalnika oloidowego przeciwdziała odśrodkowemu (po okręgu) ruchowi występującemu w rotacyjnych mieszalnikach i urządzeniach rozlewniczych, wykazującemu tendencję do bycia nieprzyjaznymi dla życia. Użycie rytmizowanych dodatków balsamicznych ma na celu tworzenie wspierającego życie impulsu w postaci ruchu lemniskatycznego (po kształcie przypominającym znak nieskończoności).

Tematem rytmizacji i użycia “technologii wspierającej życie” w odniesieniu do produkcji środków piorących i czyszczących zajmuje się, o ile nam wiadomo, tylko firma Sonett.

sonett_oloid Mieszalnik oloidowy

Opracowania analizy kryształów przedstawiają szczególną jakość przygotowanych w ten sposób dodatków i zawierającego je proszku Sonett w porównaniu z detergentem konwencjonalnym z ropy naftowej:

kristallbild_rythm.waschm Spagiryczny krystalogram rytmizowanego dodatku do detergentu Sonett. Jego struktura wykazuje wysoką jakość biologiczną.

kristallbild_sonett Spagiryczny krystalogram proszku do prania Sonett. Charakterystyczne cechy rytmizowanych dodatków są wyraźnie rozpoznawalne na powyższym obrazie.

kristallbild_persil Spagiryczny krystalogram detergentu typu “megapearl” wytworzonego z ropy naftowej.

WIĘCEJ INFORMACJI

Więcej informacji na temat jakości produktów i zasad działania Sonett można znaleźć pod następującymi linkami: